- Celá rozmanitost elektronického průmyslu v 18 výstavních halách na ploše 160 000 m2!
- Silný nárůst mezinárodních vystavovatelů, celkem se bude prezentovat 3 000 vystavovatelů.
- Hlavní témata veletrhu: udržitelnost a umělá inteligence.
- Očekává se, že globální trh s inteligentní energií do roku 2027 vzroste na 283 miliard USD.
Veletrh electronica jako vedoucí odborný veletrh spojuje mezinárodní elektronický průmysl již 60 let — letos proběhne od 12. do 15. listopadu 2024 na mnichovském výstavišti. Přední světový veletrh je ve svém jubilejním roce zcela věnován tématu All-Electric Society, ať už inovacemi ve výstavní oblasti, aplikačně orientovanými přednáškami v rozsáhlém programu konferencí a fór, nebo ve společensko-politických diskusních skupinách, jako je např. špičkový kulatý stůl generálních ředitelů.
„Velký zájem vystavovatelů o náš veletrh pokračuje. V roce 2024 poprvé obsadíme všech 18 výstavních hal společně s doprovodnou výstavou polovodičů Semicon Europa, která probíhá paralelně ve dvou halách. Směřujeme k největší elektronice všech dob a opět plně pokryjeme celou řadu produktů, technologií a řešení v elektronickém průmyslu,“ říká ředitelka výstavy Katja Stolle.
Ve srovnání s předchozími akcemi se podíl mezinárodních vystavovatelů v roce 2024 opět zvýšil a bude se pohybovat kolem 60 %. Veletrh zaznamenal zvláště silný růst mezi společnostmi z USA, z Jižní Koreje, Japonska, Tchaj-wanu a Číny.
Globální inovační platforma
Vystavovatelé z celkem 50 zemí ze všech oblastí elektronického průmyslu tvoří veletrh electronica, a to ve špičkové technologické lokalitě Mnichov, čímž zajišťují nebývalou hustotu inovací. Společnosti od klíčových hráčů až po startupy budou prezentovat své inovace, které pomáhají připravit cestu k plně elektrické společnosti.
Na několika výstavních plochách vzniknou rozšířené oblasti, které spojí špičkové technologie kolem klíčového tématu: patří mezi ně Pavilon EMS, který sdružuje poskytovatele výrobních kapacit pro elektronické součástky, Pavilon tištěné elektroniky, kde se nacházejí poskytovatelé flexibilních a tištěných elektronika, a dále Pavilon sensoriky.
Smart Energy na veletrhu electronica 2024
Na veletrhu, který je celý o All-Electric Society, hraje téma chytré energie důležitou roli, ať už na výstavních stáncích, nebo v programu konference. Například Power Electronics Forum v pavilonu A5 se bude zabývat celým spektrem výkonové elektroniky. Zde odborníci budou diskutovat o současných trendech a vývoji, které jsou klíčové pro energetickou transformaci a implementaci All-Electric Society.
V hale A4 půjde o inovace v transformátorech, napájecích zdrojích a bateriích. Řada vystavovatelů představuje své nejnovější polovodičové produkty a řešení v pavilonech B4, B5, C3, C4 a C5, zatímco vestavěné systémy lze nalézt v pavilonu B4.
Smart Grid: inteligentní rozvodná síť budoucnosti
Inteligentní sítě jsou nedílnou součástí energetického přechodu. Umožňují efektivně a flexibilně integrovat decentralizovaně vyráběnou elektřinu z obnovitelných zdrojů energie, jako jsou solární a větrné turbíny. Tyto inteligentní sítě koordinují výrobu, distribuci a skladování energie neustálým shromažďováním a analýzou dat ze senzorů a zařízení s podporou internetu věcí. To umožňuje optimálně řídit a využívat energetické sítě, což přispívá ke stabilní a efektivní dodávce energie.
Podle studie Fraunhoferova institutu pro výzkum systémů a inovací (ISI) by široké využívání chytrých sítí mohlo do roku 2030 ušetřit až 30 % nákladů na stabilizaci sítě. Tyto úspory vyplývají z lepšího využití sítě a omezení úzkých míst díky správě dat v reálném čase.
Impulsy, trendy a praktické poznatky
„Vzhledem k tomu, že electronica se považuje za místo inovací a hnací sílu v tomto odvětví, klade se velký důraz na komplexní doprovodný program orientovaný na budoucnost, který ponechává dostatek prostoru pro výměnu odborných znalostí a nápadů,“ vysvětluje Caroline Pannier, zástupkyně veletrhu.
Důraz je kladen na témata jako udržitelnost, umělá inteligence, elektromobilita, chytrá energie, automatizace a konektivita, která podtrhují význam elektronického průmyslu jako hybatele udržitelných technologií. U kulatého stolu generálních ředitelů večer před zahájením veletrhu budou přední představitelé v oboru, jako jsou Jochen Hanebeck (Infineon), Jean-Marc Chery (STMicroelectronics) a Kurt Sievers (NXP Semiconductors), diskutovat o současných trendech a výzvách.
Na vybraných výstavních plochách bude probíhat rozsáhlý doprovodný program, který se točí kolem praktických znalostí. Stávající tematické oblasti byly rozšířeny o oblast se zaměřením na AI Machine Learning a Women in Tech, rozšířena byla rovněž konference Embedded Platforms & Industrial Control Forum, která bude ještě více zaměřena na strojírenství a automatizaci. Další důležitou součástí podpůrného programu jsou iniciativy a nabídky na plánování kariéry a podporu mladých talentů s cílem řešit všudypřítomný nedostatek kvalifikovaných pracovníků.
Navštivte také 18 českých vystavovatelů!